Efter tre mycket lyckade deckarscheman gör vi en liten paus i det arbetet.
Vi kommer att arbeta med ett litet temaarbete samtliga tvåor på skolan under några veckors tid som kommer handla om hur familjen levde förr och nu. Tanken är att göra små nedslag i tiden, ungefär vart tionde år från år 1900 och fram till 2010.
Kladdplanering för att få idéer på plats.
Det hela ska mynna ut i en sång och musikföreställning är det tänkt såhär i inledningsskedet, sen får vi se vad som händer.
Vi ska i det här temat arbeta med det digitala mediet mer. Varje grupp ska få göra en egen film om sitt årtionde, lägga in bilder, text och musik. Jag har lagt in en ny rubrik på bloggen Tema: Förr & Nu där jag kommer lägga in elevarbeten och de färdiga filmerna om allt går som planerat.
Nu är det höstlov och vi får några dagar på oss att planera upp arbeten, se över omdömen inför utvecklingssamtal, förbereda IUP, gå på några föreläsningar och om vi hinner ta några minuter till reflektera och njuta av en god lunch i en miljö utanför skolans väggar.
Har vi det inte för lyxigt, så säg 😉
Är som vanligt sjukt förvirrad då det gäller Halloween … kommer det ungar den här helgen och knackar på dörren, eller blir det på onsdag då det är rätt dag enligt kalendern, eller blir det nästa helg då det är Allhelgona helgen … eller blir det alla dagar?
Vill ju förbereda så jag kan skrämmas lite …
Nåja … den här killen är då säker på vad som är mest skrämmande av allt.
Ha ett njutbart lov alla.